AÇILIŞ ŞENLİĞİ

İNSEV Çocuk Kütüphanesi çocuklara layık bir şenlikle açıldı.

29 Mart bizim için gerçekten unutulmaz bir gündü. Aylardır üzerinde çalıştığımız kütüphanemizi ziyaretçilerimize, misafirlerimize göstereceğimiz için heyecanlıydık; sabah erkenden tüm çalışmalarımızı yeniden gözden geçirdik ve açılış saatini sabırsızlıkla beklemeye başladık. İlk ziyaretçimiz, doktor randevusu nedeniyle açılıştan biraz daha erken bir saatte kütüphanemize gelen, çocukların sevgilisi, üç kuşağın yazarı Gülten Dayıoğlu oldu. Projenin daha ilk aşamasında kendisini evinde ziyaret etmiş ve gerçekten büyük desteğini almıştık. Bize o gün, bugüne kadar yazdığı tüm kitaplardan hediye etmiş, biz de elimizdeki diğer kitaplarıyla beraber bir Gülten Dayıoğlu Kitaplığı oluşturmuştuk. Kitapların olduğu rafların en üstüne de kocaman bir Fadiş kapağı koyduk; tabii ki Gülten Dayıoğlu bunu ilk defa o gün görecekti.

Gülten Dayıoğlu için hazırladığımız iki sürprizimiz daha vardı. Kütüphaneye geldiğinde önce kendisi için hazırladığımız köşeyi gösterdik; ardından raflardan bir kitap ama çok değerli bir kitabı imzalaması için uzattık: Bize bağış olarak gönderilen kolilerden çıkan Dört Kardeştiler isimli romanının ilk baskısı. Dayıoğlu, kitabı İnsev Çocuk Kütüphanesi için imzaladı. İmzanın hemen ardından da esas hediyemizi verdik: Kendisi için özel olarak hazırladığımız, üzerinde siyah beyaz çocukluk fotoğrafının yeraldığı İnsev Çocuk Kütüphanesi 1 Numaralı Üye Kartı’nı hediye ettik.

O an orada olup Gülten Hanımın mutluluğunu herkesin görmesini isterdik.

kutup7

Bir numaralı üyemiz Dayıoğlu, gözlerinde asılı mutluluğun gözyaşlarıyla sarıldı bizlere. “Yıllar boyunca hep böyle bir çocuk kütüphanesi kurmayı ve üyesi olmayı hayal ediyordum, 75 yaşımda bu hayalimin beni üye yaparak gerçekleşmesini sağlayanlara gönülden teşekkür ediyorum” diyen Gülten Dayıoğlu, o anki duygularını, çok neşeli ve keyifli anılarını bizimle paylaştı. Ardından hep birlikte Gülten Hanımın kestiği kurdeleyi coşkuyla alkışladık.

Hepimizi duygulandıran bir sürpriz daha vardı ki, onu da yine hep birlikte gönülden alkışladık. Proje ekibimizde yer alan sevgili Özge Ertem’in hazırladığı, kütüphanemizin başlangıcından açılışına kadar tüm çalışmalarımızı özetleyen, bize neşeyle hüznü bir arada yaşatan video filmi. Bizi gerçekten çok duygulandıran, her şeyin özeti bu kısa film için tekrar teşekkürler Özge; ellerine sağlık.

Okullarından çıkan ve soluğu açılış şenliğimizde alan çocuklar ise kelimenin tam anlamıyla bizi şok etti; çünkü katılımın bu kadarını açıkcası biz de hayal etmemiştik..Bölgedeki ilköğretim okullarından otobüsle, öğretmenleriyle gelen grup grup çocuklar kütüphanemizi bayram yerine çevirdi ve şenliğimiz şarkılarla, palyaçolarla devam etti.

Açılışımıza katılanlar arasında, elinde bir çuval kitap ve en güzel gülümsemesiyle gelen Eski Kütüphaneler Genel Müdürü Gökçin Yalçın, Kütüphaneler Haftası’nın yoğun gündeminde bize zaman ayırarak onurlandıran İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik (Bilgi Belge Yönetimi) Bölümünün değerli ismi Doç. Dr. Hasan Keseroğlu, Mustafa Kemal toplum Merkezi gibi pek çok kuruluşun oluşumunda emeği geçen Eski İstanbul Sosyal Hizmetler İl Müdürü; Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, ilköğretim okulu müdür ve öğretmenleri ile Mustafa Kemal mahallesinin sakinleri vardı..Tüm katılanlara gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Özel olarak teşekkür etmek istediğimiz bir arkadaşımız daha var: Proje boyunca bizlere gönüllü olarak danışmanlık yapan, Çocuk Kitapları Editörü sevgili Aydın İleri. Aydın arkadaşımız için de bir sürpriz hediyemiz oldu; üzerinde şeker bir fotoğrafının yer aldığı İnsev Çocuk Kütüphanesi 2 Numaralı Üye Kartımız. İNSEV olarak biz de tüm yönetim ve gönüllülerimizle birlikte oradaydık…

Evet, bizler o gün gerçekten çocuklar gibi şendik…

Her günümüz böyle geçsin…