Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

İNSEV Buluşmalarının 8.si  Dr. Hafız Cemal  Lokmanhekim ve Eşi Sabiha Lokmanhekim Sağlık Vakfı’nın da katkılarıyla 22 Aralık Cuma  2017’de  Aynalıkavak  Toplantı Salonunda düzenlendi. “Düzensiz Göçmenlerin Sağlığı” konusunun ele alındığı toplantının moderatörlüğü’nü Acıbadem Üniversitesi  Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç Dr. Figen  Demir  yaptı. Demir toplantının başında  göçmen, mülteci, sığınmacı kavramlarına kısaca değinerek  düzensiz göçmenin tanımını  yaptı. Ardından  sözü Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi  Halk Sağlığı Anabilim Dalı üyesi Prof Dr. Sibel SAKARYA aldı.

Sakarya;  göçmen sağlığının belirleyicilerinin; göçmenlerin anayurtları ve göç ettikleri ülkelerin koşullarından bağımsız olmadığını, göçmenlere sunulan sağlık hizmetlerinin sadece sağlık erişiminden  ibaret olamayacağını aynı zamanda  ayrımcılık içermeyen, ulaşılabilir, nitelikli ve ücretsiz olması gerektiğinden bahsetti.   Son olarak Merkezi Brüksel’de bulunan  Göç ve Entegrasyonu  Politika İndexinin  (MIPAX)  Türkiye’nin Entegrasyon Karnesindeki sağlık notunun düşük olması konusuna değindi.

Kumkapı bölgesinde faaliyet gösteren Kumkapı Polikliniğinin kurucularından Dr. Ahmet KAYA  “Göçmenlerle Çalışmak”  başlıklı sunumunda polikliniğe başvuran göçmenlerin profilini ,  ne tür sağlık sorunları  yaşadıklarını, hastalıklarını nasıl tanımladıklarını ve onlara sağlık hizmeti verirken karşılaştığı zorlukları örnekler üzerinden anlattı.

Helsinki Yurttaşlık Derneği ve Sınır Tanımayan Doktorlar Kuruluşu’nun birlikte yürüttüğü  Nefes  Rehabilitasyon Merkezi   Proje  sorumlusu Dr. Deniz MARDİN ; kendi ülkelerinde kötü muameleye maruz kalmış göçmen ve mültecilere  psikososyal   ve tıbbi vaka yönetimi konusunda destek  verdiklerini , ülkemizde göçmenlerin  sağlık hizmeti alırken  turizm yasası kapsamında olduğunu  ve normal fiyatlandırmanın 4 katı fazla bir  tarifeyle karşılaştıklarını  ifade etti.

Ayrıca programda İstanbul Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof.Dr. Zeki KILIÇASLAN göçmenler ve tüberküloz  konusuna değinerek, göçmenler arasında tüberküloz vakalarının sıklığını ve  Türkiye ‘ de  Verem Savaş Derneği’nin  tedavi desteğini ,sağlık hizmetlerinin göçmenlerin ülkelerinin gelir düzeyine göre tarifelendirilmesi gerektiğini söyledi.

Programda  göçmen temsilcileri sağlık hizmetlerine erişim konusunda  yaşadıkları sıkıntıları karşılaştıkları sorunları  kendi hayatlarından örnekler vererek anlattılar.

Göçmenlerle çalışan birçok  sivil toplum kuruluş temsilcilerinin dinleyici olarak katıldığı toplantıda,  konuşmacılara konuyla ilgili sorular sorularak program son buldu.

 

Admin (Author)

One Comment

  • Beyrak

    31 Ekim 2019

    Selam. Ben İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamü Yönetimi bölümü Doktora öğrencisiyim. “Düzensiz Göçmenlik ve Sağlık Hakkı: Sultanahmet Bölgesinde Düzensiz Çalışan Göçmenlere İlişkin Bir Analiz” adlı araştırma makalesi yazmaktayım, ama düzensiz göçmenlerin devlet sağlık hizmetlerinden yararlanabilme olanakları ile ilgili hiç bir veriye erişe bilmemekteyim.Ricam şu ki, sizde bunla ilgili veriler varsa benle paylaşa bilirmisiniz.

    Hürmet ve saygılarla Tarlansoy Beyrak.

Comments are closed.