ÜMRANİYE M. KEMAL MAHALLESİNDE SAĞLIK MERKEZİ

(Şubat.1998 – Eylül.1999)
Tarihleri Arasında Faaliyette Bulunmuştur

Gereksinim olduğunu düşündüğümüz Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesinde doğrudan sağlık hizmetleri verebilmek, bu hizmetlerle sağlık eğitimlerini entegre edebilmek için bir sağlık birimi oluşturulmasına karar verildi.

Mart 1998 tarihinde bir çocuk hekimi, bir pratisyen ekim, bir kadın doğum uzmanı, birer laborant, hemşire, sekreter ve personel ile sağlık merkezi açıldı. Hafta sonları nöbetçi hekim görevlendirildi. Hastalara düşük ücretle veya bir kısmına ücretsiz muayene, laboratuar ve hemşirelik hizmetleri verildi. Özel bazı günlerde ücretsiz sağlık taramaları gerçekleştirildi. (8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 23 Nisan gibi). Ayrıca koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik çok sayıda sağlık eğitimleri gerçekleştirildi. (Anne-bebek sağlığı, aile planlaması, kadın cinsel sağlığı, beslenme, ruh sağlığı, çocukta ruhsal sorunlar, sigara, menopoz, uyuşturucu, sigara ve sağlığımız, allerji, acil yardım, bulaşıcı hastalıklardan korunma…..)

Şubat 1998- Eylül 1999 tarihleri arasında sağlık merkezimize ayda 150-300 arasında hasta girişi olmuş, bu kişiler çok düşük ücretlerle veya %15 kadarı da ücretsiz olarak tedavi edilmişlerdir. Vakfımızın iktisadi işletmesince sağlık merkezinde çalışanların sayı ve niteliğinden ödün vermemeye çalışarak yürüttüğümüz sağlık hizmeti sabit giderlerin çokluğu, doğal olarak gelirlerin azlığı, ülkedeki genel ekonomik kriz ve deprem dolayısıyla sağlanan sponsorlukların gerilemesi sonucu 1999 yaz başından itibaren vakfa aşırı bir mali yük getirmiştir. Bunun sonucunda diğer aktiviteler için hiçbir kaynak ayıramaz duruma gelmemiz nedeniyle sağlık merkezi Eylül 1999 sonunda kapatılmıştır.