Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

Sağlık adına hasta etmek

Özgün adı “Overdiagnosed: Making people sick in the pursuit of health” olan kitabın yazarları Dr. H. GilbertWelch, Dr. Lisa M. Schwartz, Dr. Steven Woloshin’dir. Kitap “Aşırı Teşhis: Sağlık adına hasta etmek” adıyla Akif Akalın tarafından çevrilmiştir. Çeviri editörlüğünü İlker Kayı, yayın yönetmenliğini Fatih Artvinli’nin yaptığı kitap 2013 yılında yayınlanmıştır.

 “Herkes doktora gitmeden önce bu kitabı okumalı! Daha fazla tetkik ve tedavinin her zaman daha iyi olmadığının kanıtlarına hoş geldiniz!”

Dr. Susan Love, “Dr. Susan Love’un Meme Kitabı” eserinin yazarı.

Aşırı teşhis olgusunu karmaşık bir etmenler ağı yarattı: popüler medya hastalık korkusunu teşvik ediyor ve erken, saldırgan tedavinin her zaman en iyisi olduğu mitini yayıyor; hekimler kendileri aleyhinde açılabilecek davalardan kaçınmak için yapılmadık tetkik, bakılmadık anormallik bırakmıyorlar ve taramalardan, tıbbi işlemlerden ve ilaçlardan kâr ediliyor. Dr. H. Gilbert Welch,  hastalara aşırı teşhis koyan ve aşırı tedavi eden bir sağlık sisteminin sosyal, tıbbi ve ekonomik sonuçlarını açığa çıkartarak, bizi acıdan, kaygıdan ve para yitirmekten koruyacak mantıklı bir değişime davet ediyor.

“Bu göreceli kısa kitabın en güçlü yanlarından biri, tıbbın büyük soruları üzerine düşünmek eğilimindeyseniz, bunların hepsine değinilmiş olmasıdır. Sağlık gerçekten nedir? Neden bazen “normal”i, sıklıkla zıt anlama geldiği halde  “arzu edilen” ile eşitleriz? Sınırlı bir çaba olan yaşam içinde bir şeyleri önleyebilme çabasına ne zaman son vermeli? Ve şayet büyük sorular sizi huzursuz ediyorsa, bunun yerine rakamlara yoğunlaşabilirsiniz: Yazarlar kanıta dayalı tıbbın ardındaki önemli istatistiksel kavramları, dostça açıklıyorlar.”

Dr. Abigail Zuger, The New York Times

Admin (Author)