Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News

İklim değişikliğinin etkilerinin başta yoksul kesim olmak üzere herkesi etkilediği günümüz dünyasında yarının umudu olan çocuklara yönelik gerçekleştirilen çevre ve doğa eğitimlerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Metropol bir şehir olan İstanbul’da yeşil alanlar çok azdır. Çocukların yeşille buluşmasını hedeflediğimiz “ Avcılar Ekolojik Çocuk Eğitim Parkı” bu açıdan çok değer verdiğimiz bir projedir.

2021 Yılında Avcılar Belediyesi ile yaptığımız protokol sonrası Avcılar Paşaeli Parkında yer alan 9 dönümlük alanın Ekolojik Çocuk Eğitim Parkına dönüştürülmesi için İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA ) açmış olduğu Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programına başvurduk. Başvurumuzun olumlu neticelenmemesi üzerine parkın yapımını Avcılar Belediyesi üstlendi ve 23 Nisan 2023 tarihinde Ekolojik Çocuk Eğitim Parkı hizmete açıldı.

İçerisinde Bilim, Sanat ve Ekolojik Uygulama Atölyelerinin, tırmanma parkurlarının, oyun alanlarının, Kuş Gözlem Evinin, Böcek Oteli, Kümeslerin ve birbirinden farklı birçok ağacın olduğu Ekolojik Eğitim Çocuk Parkına 5-12 yaş aralığındaki çocuklar ekoloji temelli alternatif bir eğitim almak için randevu sistemiyle katılabiliyorlar.

Avcılar Belediyesi ve İNSEV’den oluşan Ekolojik Park Danışma Kurulunda parkın gelişimi ve amacında hizmet etmesi için danışmanlık yapıyoruz. Ayrıca atölyelerde eğitim verilmesi için eğitmen desteğinde bulunuyoruz. Parkın açılışından bu yana İstanbul’un farklı ilçelerinden gelen yaklaşık 6000 çocuğa uygulamalı eğitimler verildi. Çocuk-ebeveyn atölyeleri düzenlendi. 11 Ağustos 2023 tarihinde Avcılar Belediyesi ile birlikte parkta düzenlediğimiz çevre dostu ekolojik eğitim uygulamaları yapan sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin temsilcilerinin katıldığı “Ekolojik Alternatif Eğitim ve Yerel Yönetimler Atölyesi” düzenlendi.