Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

Limon Ağacı Çocuk Danışma Merkezi Projesi, İNSEV’in Küçükçekmece ilçesi Sefaköy  ve İkitelli bölgelerinde 2017 yılında başlattığı bir projedir. Projemiz kapsamında Küçükçekmece İlçesinde öğrenim gören ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik ücretsiz psikolojik danışmanlık ve terapi hizmeti sunulmaktadır.

İNSEV, Küçükçekmece ilçesinde 2015 yılında başladığı çalışmalarını geçmişteki deneyim ve bilgiler ile harmanlayarak proje taslağı haline getirdi ve ardından İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) açmış olduğu ‘Gençler ve Çocuklar Mali Destek Programı’na 2016 yılında başvurdu.  Birçok aday proje içinden ön plana çıkan projemiz ve hibe almaya hak kazandı. 2017 yılında faaliyete başlayan projemizin paydaşları Küçükçekmece Kaymakamlığı, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Küçükçekmece Rehberlik Araştırma Merkezi’dir.

Projenin yola çıkış sürecinde faaliyet alanı İkitelli’de bulunan (Küçükçekmece-Atatürk Mahallesi) Gülten Özaydın Çok Programlı Anadolu Lisesi içerisindeki proje ofisi, diğeri ise Sefaköy’deki Toplum Merkezimizdir. 2017 Yılında terapi desteğinin yanında çocukların sosyal ve bilişsel becerilerinin gelişimini sağlayan Drama, Origami, Yaratıcı Yazarlık, Resim ve Karikatür gibi atölyeler yapılmıştır.  Projemize İkitellide 3 , Sefaköy de 3 olmak üzere toplam 6 ilk ve ortaokul ile başlandı. İlk yıl 303 çocuğa 1120 saat terapi desteği sağlandı. 160 aile ile Projemizin Sosyal Hizmet Uzmanı görüşmeler yaptı.

İlk yıl İSTKA’nın desteğinin bitmesinden sonra Projemizi Dr. Hafız Cemal Lokmanhekim Sağlık Vakfı ardından ise MC Donald’s Çocuk Vakfı desteklemeye başlamıştır. Hali hazırda MC Donald’s Çocuk Vakfı tam zamanlı çalışan bir psikolog ve sekreter desteği devam etmektedir. 2017 Yılından bu yana yaklaşık 1300 çocuğa terapi ve danışmanlık hizmeti sunuldu.

 2022 Temmuz ayında Gülten Özaydın Çok Programlı Anadolu Lisesindeki ofisimizi kapatmak zorunda kalarak faaliyetlerimize sadece İNSEV Sefaköy Toplum Merkezinde devam etmekteyiz. Şu anda bölgedeki 16 okul ile protokol anlaşması yapmış bulunmakta bu okulların rehber öğretmenlerinin yönlendirdiği çocuklara  destek vermekteyiz.

 Limon Ağacı Çocuk Danışma Merkezine Öğrenci Nasıl Yönlendirme Yapılır?

 Sekreterimiz sosyal hizmet lisans mezunu olmasından dolayı aynı zamanda sosyal hizmet uzmanı görevini de üstlenmektedir. Okul rehber öğretmeni tarafından doldurulan yönlendirme formu veli aracılığıyla kapalı bir zarf tarafımıza ulaşır.

 Okullardan rehber öğretmenleri tarafından merkezimize yönlendirilen ailelerin terapi ve danışmanlık sürecini aktif ve etkili bir şekilde yürütmek için sosyal hizmet uzmanı tarafından ön görüşme yapılmaktadır. Ön görüşmede ailenin demografik ve sosyo ekonomik yapısı hakkında bilgi alınmakta, verilecek olan danışmanlık ve psikolojik destek süreci ve kurallar hakkında aile bilgilendirilmektedir. Aile sistemi hakkında bilgi alınmakta, ekonomik ve sosyal zorluğu olan ailelere yönlendirme ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Klinik Psikolog ile ilk görüşmeyi gerçekleştirmek üzere ailelere randevu verilmektedir. Uzman Klinik Psikoloğumuz, ilk seansı çocuğu tanımak ve gelişim öyküsünü almak için bakım verenlerle yapmaktadır. İlerleyen seanslarda çocuğun ailesine geri bildirim ve yönlendirmeler yapılmaktadır. Değerlendirme seansları sonrasında, gerekli olan durumlarda psikiyatrik yönlendirme ya da Rehberlik Araştırma merkezine yönlendirme de yapılabilmektedir.

Terapi süreci boyunca hem psikolog hem de sosyal hizmet uzmanı aile ve okul rehber öğretmenleri ile aktif iletişim halindedir.

Yasemin (Author)