Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

İnsev Çocuk Kütüphanesi’ni, sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı bir bölge olan Mustafa Kemal Mahallesi’nde, çocukların hem eğitimlerine destek olacak, hem de içereceği programlar, etkinlikler ve diğer imkânlarla onların sosyalleşmelerine olumlu yönde katkılar sağlayacak alternatif bir çocuk kütüphanesi olarak kurduk. Mustafa Kemal Toplum Merkezi binasında, 4-14 yaş arası çocuklara hitap eden kütüphanemizde, çocukların psikolojik, kültürel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi amaçlayan özel eğitim programları düzenlemeyi, bu programlar ve kütüphane donanımıyla çocukların kendilerini ve sosyal ortamlarını anlama, eğitsel becerilerini geliştirme ve bir bütün olarak onların kişisel bilinçlerini artırmalarını hedefliyoruz.

kutup1

Nasıl Kurduk?

Sosyo-ekonomik açıdan son derece dezavantajlı ve bir çocuk kütüphanesine de son derece ihtiyaç duyulan bu bölgemizde, kütüphane kurmak için öncelikle bölgedeki İNSEV gönüllüsü arkadaşlardan bir ekip kurduk. Daha sonra bir tanıtım metni aracılığıyla internet üzerinden kütüphanemizi tanıtarak; katkıda bulunmak isteyenler için somut öneriler yazdık. Hediye abonelik yöntemiyle zengin bir süreli yayınlar bölümü oluşturduk; yine bağışlar yoluyla başvuru kaynakları bölümümüzü tamamladık. Çeşitli yayınevleri, eğitim kurumları ve sivil toplum örgütlerinin kütüphaneye destek ve katkıları için çalıştık. Bu arada, Kütüphane Yerel Komitesi adını verdiğimiz, içinde bölgedeki ilköğretim okullarından temsilci öğretmenler, İNSEV gönüllüleri, aile temsilcileri, mahalle muhtarı, sosyal hizmet uzmanı, çocuk kitapları uzmanı ve çocukların da yer aldığı bir yerel grup ile düzenli olarak toplandık ve hayalimizdeki kütüphaneyi birlikte inşa etmek için çalıştık.

İNSEV Çocuk Kütüphanesi’ni kurarken kendi imkanlarımızın yanı sıra, Hollanda Konsolosluğu’nun MATRA/KAP dahilinde sunduğu yardım, çeşitli yayınevleri ve kişilerin kitap bağış ve yardımları kuruluş sürecimizde etkili oldu.

İNSEV Çocuk Kütüphanesi’ni, 29 Mart 2006 günü düzenlediğimiz bir şenlikle açtık. Kütüphanemizin kurdelesini, çocukların sevgilisi, üç kuşağın yazarı Gülten Dayıoğlu kesti. Projenin ilk aşamasından itibaren büyük desteğini gördüğümüz, 1 Nolu Üye Kartımızı hediye ettiğimiz Gülten Dayıoğlu için kütüphanemizde imzalı kitaplarından oluşan özel bir köşe bulunmaktadır.

kutup2

Kütüphanemizin devamlılığı için en büyük avantajımız, hâlihazırdaki Toplum Merkezinde yaklaşık on yıldır sürdürmekte olduğumuz anne ve çocuklara yönelik sağlık ve eğitim programlarından edindiğimiz deneyim ve birikimdir. Bir bakıma İNSEV, zamanında ana-çocuk sağlığı, çocuk bakımı, yetişkin eğitimi gibi programlarla doğrudan iletişim kurduğu mahallenin, şimdi ilköğretim çağına gelen çocuklarının eğitimine İNSEV Çocuk       Kütüphanesi yoluyla katkıda bulunmaya devam ediyor.

kutup3

Birinci Yıl Şenliği

İNSEV Çocuk Kütüphanesi’nin açılışının birinci yılını, 27 Nisan 2007’de düzenlediğimiz bir şenlikle kutladık. Çocukların “Masalcı Dede”si Bilgin Adalı, çocukların merak ve keşif duygularını açığa çıkarıp motive eden hikayeler eşliğinde bir gösteri sergiledi. Çocuk yazarı, Nemika Tuğcu da çocuklara seçtiği en güzel hikayeleri okudu. Daha önce duyurusunu yaptığımız ve çok sayıda çocuğun katıldığı şiir ve resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri verildi. Ayrıca kütüphane görevlimiz Nilüfer Büyük, bir yıl içerisinde en çok kitap okuyan çocukları, kitap ve hediyelerle ödüllendirdi.

kutup4

 

Koordinatörlüğünü Fatih Artvinli’nin yaptığı İNSEV Çocuk Kütüphanesi proje ekibinde Ayşe Köybaşıoğlu Güngör, Selvi Özkardeşler, Özge Ertem, Aydın İleri, Temel Büyüklevent, Emel Çağlar ve Işın Kılıçaslan yer aldı.

kutup5

İNSEV ÇOCUK KÜTÜPHANESİ, 3000’den fazla yerli ve yabancı çocuk kitaplarının yanı sıra çocuklara yönelik süreli yayınlar, hazırlık dergileri, eğitim setleri, temel başvuru kaynağı çağdaş ansiklopediler ve sözlükler ile 1000’den fazla kayıtlı üyemize 4,5 yıl boyunca hizmet verdi.

İNSEV ÇOCUK KÜTÜPHANESİ’ni toplum merkezlerindeki yapısal değişiklikler, bölgedeki ilköğretim okullarının bu süre içerisinde birer kitaplıklara sahip olması ve nihayet böylesi bir kütüphaneye daha fazla ihtiyaç duyduğuna inandığımız AĞRI’daki ÖĞRETMEN BURÇİN UYSAL İLKÖĞRETİM OKULU’na bağışlamak yoluyla taşıdık. İNSEV ÇOCOUK KÜTÜPHANESİ, 15 EYLÜL 2010 Tarihinden yeni mekanında hizmet vermektedir.

ÖĞRETMEN BURÇİN UYSAL İLKÖĞRETİM OKULU için:http://ogretmenburcinuysal.meb.k12.tr/

İNSEV ÇOCUK KÜTÜPHANESİ:

Mustafa Kemal Toplum Merkezi 3001. Cad. No:76 Kat: 3 Ümraniye- İSTANBUL
Tel : 0 216 472 72 99 Faks: 0 216 472 72 98

Admin (Author)