Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

Ankara’da, Abdi İpekçi Parkı’nda çadır kuran ve iki gündür oturma eylemi yapan silikozis hastası kot kumlama işçilerinden Durmuş Demirkol fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Kotları ağartmak için kullanılan kumlama yöntemi nedeniyle tedavisi mümkün olmayan silikozis hastalığına yakalanan kot işçileri, hakları için TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin yetkilileri ve milletvekilleri ile görüşmek üzere 22 Haziran, Salı günü, çeşitli illerden Ankara’ya geldiler ve Abdi İpekçi Parkı’nda çadır kurdular.

Dün (22 Haziran) randevuları olmasına rağmen, TBMM kapısında saatlerce bekletildikten sonra milletvekilleriyle görüşmelerine izin verildi. Bugün görüşmeler devam ederken Abdi İpekçi Parkı’nda üzücü bir olay yaşadık. Geçtiğimiz yıl kaynı Hüseyin Özkaya ve onun amcaoğlu Beytullah Özkaya’yı silikozisten kaybeden Durmuş Demirkol adlı arkadaşımız eylem alanında fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı.

Akciğer nakli bekliyor

İstanbul Sultançiftliği’nde fason iş yapan İdeal adlı kot firmasında 2003 yılında işe başlayan Durmuş’a, 2005 yılında silikozis teşhisi konulmuştu. Çalıştığı süre boyunca, işverenin verdiği ancak hiçbir tıbbi koruma sağlamayan bez maskeyle, sabahtan akşama kadar kot ağartmak için kullanılan kuma maruz kalarak hastalanan Durmuş, memleketi Sinop’tan Ankara’ya diğer kot işçileriyle birlikte ”maluliyet maaşı” hakkı için milletvekilleriyle görüşmek üzere gelmişti.

Çalıştığı işyeri ancak dört işçinin ölmesinin ardından kapatılan, arkadaşlarını kendi elleriyle toprağa veren Durmuş da tüm silikozis hastaları gibi ailesi ve kendisi için refah içinde bir gelecek ararken şimdi ölümün ne zaman kendisine geleceği korkusuyla yaşıyor. Durumu günden güne ağırlaşan arkadaşımız akciğer nakli için sıra bekliyor.

Hükümet artık sesimizi duysun!

SORUYORUZ: Ankara’da, TBMM’nin, tüm milletvekillerinin, Başbakanın ve Cumhurbaşkanının burnunun dibinde binlerce kot kumlama işçisinin Anayasal ve yasal hakları için mücadele ederken birer birer ölmemize göz mü yumacaksınız? Hükümeti artık sesimizi duymaya ve gerekli yasal ve idari tüm düzenlemeleri daha fazla gecikmeden yapmaya çağırıyoruz.

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi

Admin (Author)