Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News

İETT Şoförlerine Anket Uygulaması

Belediye İş Sendikası İETT Şubesi, İETT Çalışanları Derneği ve İNSEV birlikte planladıkları çalışmada İETT çalışanlarının ve özellikle İETT otobüs şoförlerinin genel sağlık sorunları ve psikolojik durumlarını sorgulayan bir anket yürüttü. 758 kişiye uygulanan anketin sonuçları değerlendirilerek 20 Mart 2004 tarihinde sendika yöneticilerine ve işyeri temsilcilerine sunuldu. Çalışmanın sonucunda en önemli sorunlar olarak otobüslerin fiziksel koşullarından oluşan ortopedik hastalıklar, çalışma ortamının yarattığı stres faktörüne bağlı öfkelilik durumu, düzensiz ve uzun çalışma saatlerine bağlı uyku bozuklukları belirlendi. Ayrıca şoförlerin çok önemli oranının yüksek miktarda sigara içtiği ve bunun da sağlıklarını ciddi biçimde tehdit ettiği saptandı. Toplantı basın tarafından da izlendi. Çalışmanın sonuçları bir kitapçık olarak basıldı ve ilgili birimlere dağıtıldı. Çalışmanın koordinatörlüğünü Psikolog Burcu Kıvrak, danışmanlıklarını Dr. Zeki Kılıçaslan ve Dr. Çağlar Çuhadaroğlu yaptı.

Otogar Uyku Çalısma

Uyku-Apne hastalığı sonucu oluşan gündüz uykululuk hali trafik kazalarının sık nedenlerinden birisidir. Bu bilgi ışığında çok sayıda uzun yol şoförünün bağlı bulunduğu Büyük Anadolu Otogarı’nın işletmesini yürüten dernek ile işbirliği içinde, Trafik Haftasında öncelikle dernek yöneticileri, büro çalışanları ve bazı şoförlere yönelik uyku-apne konusunda Dr. Çağlar Çuhadaroğlu tarafından Mayıs 2003’de bilgilendirici bir eğitim etkinliği gerçekleştirildi. Daha sonra tarafımızca hazırlanan ve hastalık için tanıya yardımcı olacak bir sorgulama formu bu konuda eğitilmiş gönüllü Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yaklaşık 424 şoföre uygulandı. Anket sonuçlarına göre uyku-apne hastalığı konusunda şüpheli çıkan kişiler kesin tanı için ilgili birimlere yönlendirildi.

Bașak Hayat Sigorta ve İNSEV’in Sağlık Taraması

İNSEV ve Başak Hayat Sigorta işbirliği ile 26 Nisan 1999-26 Mayıs1999 tarihleri arasında Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi’nde oturan 2-6 yaş arası 500 çocuk ücretsiz sağlık taramasından geçirildi. Özellikle çocuk gelişimini olumsuz etkileyen kansızlık ve idrar yolları infeksiyonları saptanmaya çalışıldı. Hasta bulunan çocukların tedavisi gerçekleştirildi.

LOGO Yazılım ve İNSEV’in Sağlık Taraması

LOGO Yazılım Firmasının desteği ile 01.12.1998- 30.12.1998 tarihleri arasında bölge muhtarlarının belirlediği yoksul aile çocuklarına yönelik sağlık taraması gerçekleştirildi. Ücretsiz olarak 2-6 yaş arası 300 çocuk, laboratuvar tetkikleri de yapılarak tarandı, hasta bulunanlar tedavi edildi ve ciddi sorunları bulunanlar sağlık kurumlarına yönlendirildi.

Kocatepe Mahallesi Sağlık Taraması

Ümraniye Kocatepe Mahallesinde Med-Line gezici sağlık aracı ve İNSEV doktor, hemşire, laborant ve gönüllüleriyle kadın ve çocuklara yönelik sağlık taraması gerçekleştirildi. İlaç desteği sağlandı.

Diş Sağlığı Taramaları

15-16 Ağustos 2002 tarihlerinde Bağcılar Toplum Merkezinde ve 20-21 Ağustos 2002 tarihlerinde Gazi Mahallesi Toplum Merkezinde “ERKEN ÇOCUK GELİŞİMİ PROJESİ” kapsamında eğitim gören okul öncesi altı yaş grubu 320 çocuğa ağız-diş taraması vakfımız kurucularından diş hekimi Dr. Necmi NAMAL tarafından yapıldı. Çocukların ağız ve diş sorunlarını içeren bilgiler ailelere yazılı olarak ulaştırıldı. Ayrıca çocuklar ve öğretmenleri ile ağız ve diş bakımı eğitimleri gerçekleştirildi.

CAPİTOL Alışveriş ve Eğlence Merkezi ve İNSEV’in Sağlık Taraması Projesi

CAPİTOL Alışveriş ve Eğlence Merkezinin 5. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 28 Eylül-30 Ekim 1998 tarihleri arasında 5000 çocuk ücretsiz olarak sağlık kontrolünden geçirildi. Çocuğun gelişiminin izlenmesi, sistemik genel sağlık ve diş sağlığı kontrolünü içeren taramalarda İNSEV doktorları, diş hekimleri ve gönüllüleri çalıştı. Anadolu yakasında Güzeltepe, Orhan Seyfi Orhun, Ali Fuat Başgil, Bağlarbaşı ve Hafize Özal İlköğretim okulları öğrencileri ile SHÇEK Üsküdar Çocuk Yuvası öğrencileri bu proje kapsamında tarandı. İlk yardım bilgilerini içeren kitapçıklar hazırlanarak basıldı, öğrencilere ve velilere dağıtıldı. Okullarda öğrenci gruplarına ve öğretmenlere yönelik sağlık eğitimleri ve ilk yardım kursları düzenlendi.