Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

Sağlıklı Yaşama Adım Adım Projesi, Vakfımızın yürütücülüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Türkiye’nin Çocukları Sosyal Platformu ve Mutlu Fil Yayınları ortaklığı ile gerçekleştirilmek üzere start aldı.

 

Proje, T.C. Adalet Bakanlığı İstanbul Çocuk Eğitimevinde bulunan çocuk hükümlülerin bireysel özellikleri doğrultusunda kendilerini tanımaları,  kişiliklerini geliştirebilmeleri, sağlıklı ve mutlu yaşam konusunda farkındalık kazanmalarını desteklemek üzere hazırlandı.

Önümüzdeki 12 ay süresince yürütülecek proje kapsamında, kurumda bulunan çocuk hükümlülerin kişisel gelişimi ve topluma uyumunu arttırmak amacıyla sosyal kültürel faaliyetler yürütülecek, cezası biten çocukların yeni yaşamlarına, farklı bir bakış açısı ve örnek yeni alışkanlıklar kazanarak başlamaları desteklenecek.

Suça sürüklenmiş çocukların, bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim alanlarının desteklenmesi amacıyla hazırlanan bu etkinlikler, sağlık ve sanat olmak üzere iki başlıktan oluşmakta. Sağlık Atölyesi çalışmaları kapsamında, tütün kullananların tütün kullanımını sonlandırmaya dönük eğitimler ile sağlıklı yaşam, hijyen, özbakım becerileri, üreme sağlığı seminerleri gerçekleştirilecek. Edebiyat,  Yaratıcı Yazarlık ve Kısa Film olmak üzere üç ayrı atölyeden oluşan sanat atölyelerinde ise hedef grubun okumayı keşfetmesi, okuduğunu yorumlayabilen, bir öyküyü, filmi analiz edebilen, kendi hikayelerini yaratabilen, ilgili sektörlerin çalışma metodolojileri, çalışan ihtiyaçları gibi konularda yüzeysel teknik bilgiye sahip gençler haline gelebilmelerinin desteklenmesi amaçlanmakta.

Planlama çalışmaları 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak projeden beklenen nihai sonuç, hükümlülük süresi dolan çocuklarımızın toplumsal yaşama eskisinden daha doğru tercihlerle dönmüş olma potansiyellerini arttırmak olarak tanımlandı.

Proje Koordinatörü

Deniz Özdikmenli

Admin (Author)