Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News

Adalet Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren İstanbul Çocuk Eğitimevi’nde 2017 yılında başlattığımız “Sağlıklı Yaşama Adım Adım Projesi” 1 Eylül 2018 tarihinde Bakanlığa sonuç raporunun sunulmasıyla tamamlandı.

T.C. Adalet Bakanlığı İstanbul Çocuk Eğitimevi’nde bulunan suça sürüklenmiş çocuk ve gençlerin; bireysel özellikleri doğrultusunda kendilerini tanımaları, kişiliklerini geliştirmeleri, farkındalık düzeylerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla 12 ay süreyle uygulanan projeden, kurumda kalan 15-18 yaşları arasındaki çocuk ve gençler yararlandı.

Yıl boyunca çalışmalarına devam eden atölyelerden birisi olan Sağlıklı Yaşam Atölyesi kapsamında, bağımlılıklar, sağlıklı yaşam, hijyen, öz bakım becerileri, üreme sağlığı başlıklarından oluşan eğitim ve seminerler gerçekleştirildi. Bu çalışmaların tamamı, Vakfımızın üye ve gönüllülerinden oluşan uzman tıp doktorları tarafından yapıldı.

Sanat Atölyesi çalışmaları kapsamında ise Edebiyat, Yaratıcı Yazarlık ve Kısa Film Atölyeleri düzenlendi. Bu çalışmaların amacı, hedef gruba okumayı sevdirmek, okuduğunu yorumlayabilen, bir öyküyü analiz edebilen, kendi öykülerini yazabilen, sinema sektörünün ekran önü/arkası, çalışan ihtiyaçları, teknik bilgi, vb. konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak olarak tanımlandı. Süreli yürütülen bu çalışmaların yanı sıra atölyelerin lider ve eğitmenlerinin desteğiyle uzman konuşmacılarla gerçekleştirilen panel, konferans, sohbet toplantıları yapıldı.

Proje süresince yürütülen etkinlik ve faaliyetlere, suça sürüklenmiş 686 çocuk katıldı. Tüm atölye ve etkinliklere katılım talepleri gönüllülük esasına göre alındı. Hedef grubun kişisel verilerini korumak amacıyla herhangi bir ölçme değerlendirme çalışması özellikle yapılmadı. Ancak Bakanlık’a sunulan raporun ekler bölümünde yer alan atölye liderlerinin görüşleri, tüm sürecin yüksek bir verimle geçirildiği yönünde önemli geribildirimler içerdi.

Projenin kurgulanması ve koordinasyonunu Deniz Özdikmenli gerçekleştirdi.