Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

İNSEV Buluşmalarının 9.su Dr. Hafız Cemal Lokmanhekim ve Eşi Sabiha Lokmanhekim Sağlık Vakfı’nın da katkılarıyla 26 Ocak 2018’de Aynalıkavak Toplantı Salonunda düzenlendi.

Tütün Yalanlar ve Gerçekler” konusunun ele alındığı toplantının ilk konuşmasını İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan yaptı.

Dr. Zeki Kılıçaslan tütün kontrolünün politikasını katılımcılara aktardı. Tütün kullanımının bir bağımlılık olduğunu, ülkemizin tütün kullanımında ilk sıralarda bulunan ülkelerden olduğunu vurguladı. Son yasal düzenlemeler ile kapalı alanlarda sigara içme yasağı ile birlikte kapalı mekanlardaki ölçümlerde partikül oranlarının azaldığını belirtti. Tütün kontrol uygulamalarının ülkemizde sigara kullanımında belirli bir azalmaya yol açmışken, 2011 yılından bu yana tekrar geriye dönüş yaşandığını vurguladı. Son yıllarda farklı tütün ürünlerinin piyasa sürüldüğünü, tütün yasasının getirdiği kısıtlamaların ciddi biçimde ihlal edildiğini belirtti.

Ardından sözü Sağlığa Ev

et Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı aldı.

Prof. Dr. Elif Dağlı sigara kadar zararlı olan ve insan sağlığını tehdit eden yeni nesil tütün ve nikotin ürünleri hakkında ayrıntılı bilgiler aktardı. Sigaranın teknoloji ile buluştuğu yeni nesil tütün ve nikotin türevlerinin önümüzdeki yıllarda önemli bir risk taşıdığını katılımcılar ile paylaşarak bu cihazların kapalı ortamda partikül yaymanın yanı sıra toksik maddeleri de ortama bırakmak suretiyle insan sağlığı üzerinde potansiyel bir risk yarattığından bahsetti.

Aynı zamanda bu elektronik tütün cihazlarının patlama riski taşımalarının yanı sıra insan vücudunda da damar hücrelerini zedelediği ve kimyasal stres tepkisi oluşturma riskinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini bizlere aktardı.

Konuşmacılara konuyla ilgili sorular sorularak buluşmamız son buldu.

Admin (Author)