Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından 2015’te Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan “Yarınların Kadına İhtiyacı Var” adlı eser İNSEV Yayınları’ndan çıktı.

Hayatlarını nasıl kurtaracağımızı biliyoruz ama yine de her gün 800 kadın gebeliğe bağlı nedenlerden dolayı ölüyor. Acılarını nasıl hafifletebileceğimizi biliyoruz ama yine de cinsel şiddet mağduru pek çok kadın tıbbi ya da psikolojik yardım almadan yaşamaya devam ediyor. Milyonlarca bebek yaşamlarının ilk haftalarında önlenebilir nedenlerden dolayı kaybediliyor. Ve anneden bebeğe HIV bulaşının nasıl önlenebildiğini bilsek de her gün 700 çocuk, dünyaya HIV ile geliyor.

Bunlar gelişmekte olan ülkelerde kadınları, ihtiyaçları olan ve kolaylıkla erişebilmeleri gereken sağlık hizmetlerine ulaşmaktan alıkoyan zorluklar. Bu zorlukların acilen ele alınması gerekiyor ve MSF kendi çalışmalarından yola çıkarak bunun mümkün olduğunu biliyor.

Yarınların Kadına İhtiyacı Var bu zorlukları, öncelikle MSF’in saha deneyimlerinden yola çıkarak irdeliyor.  Saha çalışanlarının karşılaştıkları zorlukların üstesinden nasıl geldikleri, bazen nasıl gelemedikleri ve hala daha nelerin yapılması gerektiği, hatıralarda özellikle iz bırakan hastaların anlatıları üzerinden okurla paylaşılıyor. Hastalar da, hizmet alırken karşılaştıkları zorlukları ilk ağızdan ayrıca aktarıyorlar. Ayrıca çarpıcı foto-hikayeler yardımıyla da okur, bir kadın için bütün bunların ne anlama geldiğini anlayabiliyor.

Admin (Author)