Preloader Close
  • 1997'den Bugüne Herkes için Eğitim ve Sağlık

arrow
Latest News
avatar

Marmara Denizinin Silivri açıklarında meydana gelen 5,8’lik depremin ardından tekrardan gündeme gelen ve tüm bilim insanlarının da ortak kanaati olan büyük İstanbul depremine önümüzde sadece 10 sene var. Bu altın zamanları nasıl değerlendirmemiz, hangi önlemleri almamız gerektiği ile ilgili 23 Ekim 2019 Çarşamba tarihinde İNSEV Sefaköy Toplum Merkezinde Arama Kurtarma Uzmanı/ Mühendis Selçuk Yüzbaşıoğlu bir seminer gerçekleştirdi. Sunumda aşamalı olarak, deprem öncesinde evimizde ve binamızda dolapların duvara sabitlenmesinden, binada hasarlı elektrik kablolarının ve gaz sızıntısı yapacak tesisatın onarılmasından, afet çantasının önceden hazır edilmesi gerektiğinden, bölgemizdeki “Acil Toplanma Alanlarının” önceden bilinmesinin öneminden bahsedildi.

Yüzbaşıoğlu deprem anında ise binayı terk etmemek gerektiğini, üzerimize düşebilecek cam ya da dolaplardan uzak durmamızı, asansör kullanmamamızı, enerji hatlarından, direk, ağaç ve duvar diplerinden uzak kalmamız gerektiğinden bahsetti.

Deprem sonrasında çevreniz ve kendi emniyetimizden emin olduktan sonra binanın terk edilmesi gerektiği, elektrik, gaz ve su vanalarının kapatıldıktan sonra güvenli olduğu düşünülen bölgeye afet çantamızla gidilmesi gerektiğini anlattı.

Bu hayati konuda bizlere sunduğu bilgiler için İNSEV Sefaköy Toplum Merkezi adına Sn. Selçuk Yüzbaşıoğlu’na teşekkür ediyoruz.

Admin (Author)